Staff

All Staff or Pick A Department

Alyssa Alcon

Preschool Para

Angie Andrews

Secondary ESS Para

Denise Arruda

Elementary Para

Roberto Baca

Maintenance Custodian

Lisa Baer

GT & ML Coordinator / Instructional Coach

Kim Bailey

Teacher

Joel Balderrama

Paraprofessional

Jennifer Barry

MS ELA

Mark Baxter

Tech Dir

Nori Begay

PreSchool Infant/Tod

Reece Blincoe

Superintendent

Jessica Bloise

Secondary Spanish

Bock, Linda

Bus Driver

Kearra Boggs

Infant Para

Mary Boncek

Bus Driver

Kristine Bowie

PreSchool Cook

Alison Brown

Secondary Ag Sciences

Brittney Bryan

Elementary Para

Susan Burger

Secretary

Sarah Carr

Teacher

Melissa Carver

HS ELA

Tanya Castillo

Elementary Para

Emily Christenson

1st Grade

Maegan Crowley

President

Hannah Daves

Infant Para

Lezlie Dibsie

Registrar

Krista Draper

Para

Brooke Elder

PE

Katherine Freeman

K-12 Librarian / Secondary RTI & 504 Coordinator / District MTSS Coordinator

Crystin Furse

3rd Grade

Sue Garlick

MS ESS

Curtis Garver

Secondary Math

Scott Gee

Assistant Maintenance Director

Alfonso Goad

Maintenance Dir

Luke Godwin

Maintenance Custodian

Kaylee Green

SRO Officer

Reggy Haase

Elementary Para

Karen Hackett

PreSchool Teacher

Aaron Hackett

Elementary Para

Curt Haun

Driver

Joshalynn Hicks

Cafeteria Cook / Transportation Driver

Amanda Higgins

Middle and High School Counselor

Amanda Hill

Title 1

Debbie Hite

Elementary Secretary

Gina Hollen

Teacher

Dave Hopcia

Teacher

Shannon Householder

Para

Mikaela Johnson

3rd Grade

Jennifer Johnston

Para

Doreen Jones

District Office Finance

Rylee Kiddoo

MS Math

Tessy Knight

3rd Grade

Mary Koskie

Elementary Para

David Krumwiede

5th Grade

Bill Kuik

Transportation Director

Tom Lambson

Driver/Clerk

Kathryn Lein

1st Grade

Pam Leon

Preschool Secretary

Kayleen Lindsay

Para

Joe Lopez

Custodian

Angela Lowe

3rd Grade

Ben Lykins

Custodian

Nicole Margeson

2nd Grade

Taegan Marston

Custodian

Casey McClellan

Vice President

Roylen McDonald

Bus Driver

John McHenry

Science/PE/SPED

McVicker, Debra

Secondary Math

MaryAnn Miera

Preschool Teacher

Katie Mikkelson

MS Secretary

Susan Miller

Elementary Counselor

Ed Miller

MS Social Studies

Sally Monahan

Secondary Interventionist

Bentley Monk

Music & Band

Nichole Myers

Toddler/Infant Teacher

Carisa Nielson

PreSchool Teacher

Michael Nielson

Teacher

Tyler Nielson

Para

Pamela Pacheco

Teacher

Kristen Pejsa

Kindergarten

Whitney Perry

Toddler Para

Monte Pescador

MS Science

Shelly Purkat

District Office Secretary/Finance Assistant

Glen Randol

Non CDL Driver

Lori Raney

Director

Alesa Reed

District Office Curriculum Director

Helen Reynolds

Special Ed

Teresa Rosales

PreSchool Teacher

Valiena Rosenkrance

Preschool Director

Samantha Sanford

Special Needs Floating Para

Tom Schaper

ESS Teacher

Erin Schmitt

Teacher

Justin Schmitt

Secondary Principal

Ashley Schrage

4th Grade

Clint Schurr

Teacher

Kristin Schurr

MS Science

Brice Searles

Paraprofessional

Kimberley Sheek

Secondary Visual Arts Teacher

Lenetta Shull

Treasurer

Isabella Sloan

Para

Chuck Soukup

Cafeteria Director

Brenna Spencer

K-5 Technology

Monica Steinberger

District Office Payroll

Rene Strine

Cafeteria Cook

Peter Swingle

Teacher

Clay Tallmadge

Secretary

Nancy Tellez-Rosales

Preschool Para

Patricia Thornbrugh

Teacher

David Thornton

Elementary Principal

Marie Tillotson

Para

Regina Tohtsoni

PreSchool Teacher

Shirley Tourjee

1st Grade

Kevin Vaughn

Art

Lisa Vaughn

Teacher

Juan Vega

Technology

Linda Wade

2nd Grade

Cheri Walker

Human Resoures/District Administrative Assistant

Matt Walker

Athletic Director/HS Social Studies

Karen Webster

Teacher

Jonas Weiss

Teacher

Mary Weiss

MS Principal

Ellen Werner

4th Grade

Lucas Werner

5th Grade

Caitlin West

Teacher

Brittney White

PreSchool Teacher

Alicia Williford

Cook

Misty Wright

Toddler Teacher

Hollee Zion

Kindergarten

Joel Balderrama

Paraprofessional

Brittney Bryan

Elementary Para

Kaylee Green

SRO Officer

Gina Hollen

Teacher

Angela Lowe

3rd Grade

Michael Nielson

Teacher

Erin Schmitt

Teacher

Matt Walker

Athletic Director/HS Social Studies

Lucas Werner

5th Grade

Mark Baxter

Tech Dir

Reece Blincoe

Superintendent

Alfonso Goad

Maintenance Dir

Doreen Jones

District Office Finance

Bill Kuik

Transportation Director

Alesa Reed

District Office Curriculum Director

Valiena Rosenkrance

Preschool Director

Justin Schmitt

Secondary Principal

Chuck Soukup

Cafeteria Director

David Thornton

Elementary Principal

Cheri Walker

Human Resoures/District Administrative Assistant

Matt Walker

Athletic Director/HS Social Studies

Mary Weiss

MS Principal

Amanda Higgins

Middle and High School Counselor

Susan Miller

Elementary Counselor

Caitlin West

Teacher

Reece Blincoe

Superintendent

Lezlie Dibsie

Registrar

Doreen Jones

District Office Finance

Shelly Purkat

District Office Secretary/Finance Assistant

Alesa Reed

District Office Curriculum Director

Monica Steinberger

District Office Payroll

Cheri Walker

Human Resoures/District Administrative Assistant

Denise Arruda

Elementary Para

Lisa Baer

GT & ML Coordinator / Instructional Coach

Tanya Castillo

Elementary Para

Emily Christenson

1st Grade

Krista Draper

Para

Brooke Elder

PE

Katherine Freeman

K-12 Librarian / Secondary RTI & 504 Coordinator / District MTSS Coordinator

Crystin Furse

3rd Grade

Kaylee Green

SRO Officer

Reggy Haase

Elementary Para

Aaron Hackett

Elementary Para

Amanda Hill

Title 1

Debbie Hite

Elementary Secretary

Shannon Householder

Para

Mikaela Johnson

3rd Grade

Jennifer Johnston

Para

Tessy Knight

3rd Grade

Mary Koskie

Elementary Para

David Krumwiede

5th Grade

Kathryn Lein

1st Grade

Kayleen Lindsay

Para

Angela Lowe

3rd Grade

Nicole Margeson

2nd Grade

Susan Miller

Elementary Counselor

Kristen Pejsa

Kindergarten

Tom Schaper

ESS Teacher

Ashley Schrage

4th Grade

Isabella Sloan

Para

Brenna Spencer

K-5 Technology

Patricia Thornbrugh

Teacher

David Thornton

Elementary Principal

Marie Tillotson

Para

Shirley Tourjee

1st Grade

Kevin Vaughn

Art

Juan Vega

Technology

Linda Wade

2nd Grade

Ellen Werner

4th Grade

Lucas Werner

5th Grade

Hollee Zion

Kindergarten

Roberto Baca

Maintenance Custodian

Scott Gee

Assistant Maintenance Director

Alfonso Goad

Maintenance Dir

Luke Godwin

Maintenance Custodian

Joe Lopez

Custodian

Ben Lykins

Custodian

Taegan Marston

Custodian

Alyssa Alcon

Preschool Para

Nori Begay

PreSchool Infant/Tod

Kearra Boggs

Infant Para

Kristine Bowie

PreSchool Cook

Hannah Daves

Infant Para

Kaylee Green

SRO Officer

Karen Hackett

PreSchool Teacher

Pam Leon

Preschool Secretary

MaryAnn Miera

Preschool Teacher

Nichole Myers

Toddler/Infant Teacher

Carisa Nielson

PreSchool Teacher

Whitney Perry

Toddler Para

Teresa Rosales

PreSchool Teacher

Valiena Rosenkrance

Preschool Director

Samantha Sanford

Special Needs Floating Para

Nancy Tellez-Rosales

Preschool Para

Regina Tohtsoni

PreSchool Teacher

Brittney White

PreSchool Teacher

Misty Wright

Toddler Teacher

Angie Andrews

Secondary ESS Para

Lisa Baer

GT & ML Coordinator / Instructional Coach

Kim Bailey

Teacher

Joel Balderrama

Paraprofessional

Jennifer Barry

MS ELA

Jessica Bloise

Secondary Spanish

Alison Brown

Secondary Ag Sciences

Brittney Bryan

Elementary Para

Susan Burger

Secretary

Sarah Carr

Teacher

Melissa Carver

HS ELA

Katherine Freeman

K-12 Librarian / Secondary RTI & 504 Coordinator / District MTSS Coordinator

Sue Garlick

MS ESS

Curtis Garver

Secondary Math

Kaylee Green

SRO Officer

Amanda Higgins

Middle and High School Counselor

Gina Hollen

Teacher

Dave Hopcia

Teacher

Rylee Kiddoo

MS Math

John McHenry

Science/PE/SPED

McVicker, Debra

Secondary Math

Katie Mikkelson

MS Secretary

Ed Miller

MS Social Studies

Sally Monahan

Secondary Interventionist

Bentley Monk

Music & Band

Michael Nielson

Teacher

Tyler Nielson

Para

Pamela Pacheco

Teacher

Monte Pescador

MS Science

Helen Reynolds

Special Ed

Erin Schmitt

Teacher

Justin Schmitt

Secondary Principal

Clint Schurr

Teacher

Kristin Schurr

MS Science

Brice Searles

Paraprofessional

Kimberley Sheek

Secondary Visual Arts Teacher

Peter Swingle

Teacher

Lisa Vaughn

Teacher

Juan Vega

Technology

Matt Walker

Athletic Director/HS Social Studies

Karen Webster

Teacher

Jonas Weiss

Teacher

Mary Weiss

MS Principal

Caitlin West

Teacher

Bock, Linda

Bus Driver

Mary Boncek

Bus Driver

Curt Haun

Driver

Bill Kuik

Transportation Director

Tom Lambson

Driver/Clerk

Roylen McDonald

Bus Driver

Glen Randol

Non CDL Driver